Jak często wzorcować przyrządy pomiarowe?

Często w przestrzeni publicznej pada tego typu pytanie, a odpowiedź wcale nie jest prosta i jednoznaczna. Wspomiana już norma ISO 9001:2015  mówi "(...) wyposażenie pomiarowe winno być: a) sprawdzane i/lub wzorcowane, w określonych odstępach czasu lub przed użyciem, w odniesieniu do wzorców pomiarowych, powiązanych z międzynarodowymi lub krajowymi wzorcami pomiarowymi (...)".

Okresowo, ale jak często? Z punktu widzenia systemów zarządzania to sam użytkownik określa okresy międzykalibracyjne, bo to właśnie on wie najlepiej jak (jak często, w jakich warunkach itd.) dany przyrząd jest eksploatowany. Zdarza się, że to sami producenci dają zalecenia lub sugestie w tej kwestii, ale nie jest to reguła. Jeśli nie mamy takich zaleceń albo chcemy od nich odstąpić pewne wskazówki znajdziemy w międzynarodowym dokumencie ILAC-G24:2007 / OIML D 10:2007 Wytyczne dotyczące wyznaczania odstępów czasu między wzorcowaniami przyrządów pomiarowych. Tak czy inaczej jak we wszystkim konieczny jest zdrowy rozsądek i ustalenie okresu międzykalibracyjnego na 5 lat będzie przegięciem (choć nie zawsze), ale są grupy przyrządów dla których 3 lata to powszechnie używany okres międzykalibracyjny. Najczęściej jednak stosowany jest 12 miesięczny okres międzykalibracyjny i przy takim założeniu pewnie niewielu audytorów będzie miało zastrzeżenia, choć osoba, która płaci za wzorcowania (w domyśle szef, właściciel) może mieć inny pogląd.

Co innego jeśli to nasz ewentualny klient narzuca swoje wymagania, bo może (np. co trzy miesiące), to nie mamy już nic do gadania, możemy tylko ponarzekać.

 Klucze dynamometryczne   |    Mierniki elektryczne   |   Wzorcowanie Multimetru   |   Cennik   |   Kontakt   |

LAWMET Anna Andrzejczak

ul. Hutnicza 20B IIp. 81-061 Gdynia

+48 739 25 04 92

biuro@lawmet.com.pl