Wiedza

Po co wzorcować przyrządy pomiarowe?

Nie ma się co oszukiwać, nikt nie płaci za wzorcowanie tylko dlatego, że ma za dużo kasy, jest to wymuszone przepisami, branżowymi lub ogólnymi. Istnieje cała masa przepisów, w różnych dziedzinach życia, nakazujących wzorcowanie (ta czynność może być inaczej nazwana, ze względu na dynamikę życia), w celu uwiarygodnienia pomiarów. Chyba najbardziej znanym i rozpowszechnionym przepisem, co istotne niedawno zaktualizowanym, jest norma ISO 9001:2015. Norma ta, po nowelizacji, mówi o spójności pomiarowej co ma niebagatelne znaczenie w procesie wzorcowania.

 

Inna sprawa, że nasi klienci mogą wymagać tego aby usługi pomiarowe były realizowane przyrządami sprawnymi i wiarygodnymi. Jest to również zabezpieczenie w sytuacjach awaryjnych np. pożary i wówczas ubezpieczyciel może wymagać świadectw wzorcowania.

 

Podam jeszcze jeden powód (taki bardziej z życia), dla którego warto wzorcować  przyrządy (szczególnie, te które sporo nas kosztowały). Często kupując nowe przyrządy otrzymujemy gwarancję, ale świadectwo wzorcowania już nie koniecznie (za to przeważnie trzeba dodatkowo zapłacić). W pełnej świadomości albo i nie, użytkujemy przyrząd wykonując pomiary dla siebie lub swoich klientów, do końca okresu gwarancyjnego, a nawet rękojmi, myśląc, że pomiary są wiarygodne (oczywiście w ramach specyfikacji producenta). Po tym okresie, gdy już jesteśmy zmuszeni do przeprowadzenia wzorcowania, okazuje się, że przyrząd jest przereklamowany, a jego specyfikacja to tylko koncert życzeń producenta. Z reklamacją możemy mieć problem, bo terminy już minęły. Konkluzja z tego długiego wywodu jest następująca: kup przyrząd razem ze świadectwem wzorcowania, albo zrób pierwsze wzorcowanie jeszcze w okresie obowiązywania gwarancji. 

Po co wzorcować przyrządy pomiarowe?
zoom

Adres firmy
ul. Hutnicza 20B (drugie piętro)
81-061 Gdynia

Godziny otwarcia
pn-pt: 9.30-17.00 lub wg potrzeb
sb: wg potrzeb

Numery telefonu
+48 739 25 04 92

Adres e-mail
biuro@lawmet.com.pl

Pełny kontakt
tab_fb_right